SUROWCE

Klienci nie zawsze potrzebują gotowych produktów. Jeśli szukają Państwo solidnego źródła surowców, gdzie ceny zależą tylko od notowań Londyńskiej Giełdy Metali Nieżelaznych, zapraszamy do nas.

Cyna

Pierwiastek chemiczny o symbolu Sn, który tworzy odmiany alotropowe.
Czysta cyna biała jest ciągliwa i kowalna, odporna na korozję. W warunkach standardowych występuje w odmianie β (beta), zwanej cyną białą, trwałą powyżej 13,2°C. Odmiana ta ma sieć krystaliczną w układzie tetragonalnym, o gęstości 7,3 g/cm³.
W niższej temperaturze przechodzi w odmianę regularną α (alfa) o gęstości 5,85 g/cm³. Zmiana gęstości jest równoznaczna ze zmianą objętości, co powoduje, że cyna rozpada się, tworząc szary proszek zwany cyną szarą. Zjawisko to nazywane jest zarazą cynową.

Miedź

Pierwiastek chemiczny o symbolu (Cu) , z grupy metali przejściowych układu okresowego Miedź ma gęstość 8,96 g/cm³ i temperaturę topnienia 1084,62 °C. Po wytopie i oczyszczeniu jest miękkim metalem o bardzo dobrym przewodnictwie cieplnym i elektrycznym.

Arsen

Arsen (As) pierwiastek chemiczny z grupy azotanów o właściwościach metaloidu. Jest bardzo kruchy i przybiera postać szarych kryształów. Łączy się prawie ze wszystkimi metalami i niemetalami. Nie rozpuszcza się w wodzie, rozpuszcza się natomiast w kwasie azotowym, wodzie królewskiej oraz gorącym kwasie siarkowym.Arsen jest używany jako składnik stopowy do wytwarzania stopów łożyskowych na osnowie ołowiu i cyny. Dodawany w małych ilościach do miedzi powoduje zwiększenie odporności stopu na wysoką temperaturę. Arsenu używa się do produkcji półprzewodników, w celu polepszenia jakości stopów niektórych metali oraz do produkcji gazów bojowych

Srebro

Srebro (Ag) pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym.
Jest metalem o srebrzystej barwie  i największej przewodności elektrycznej i termicznej.
W wydobyciu srebro występuje jako domieszka rud miedzi, złota, ołowiu i cynku.
Srebro posiada zastosowanie  do produkcji sprzętu elektrycznego, elektronicznego oraz biżuterii.
Jest stosowane również do produkcji spoiw lutowniczych bezołowiowych takich jak: Sn97Ag3; Sn96Ag4; jak i cynowo – ołowiowych S-PbAg1,5Sn1,5.
Pokrycie elementów łożysk srebrem zapobiega  ich zużywaniu.

Bizmut

Pierwiastek chemiczny o symbolu (Bi).Czysty bizmut jest kruchym metalem o srebrnym połysku z różowymi refleksami. Jako jedna z nielicznych substancji wykazuje inwersję rozszerzalności termicznej – przy obniżaniu temperatury zmniejsza się jego gęstość. Jest ona także mniejsza w stanie stałym niż w stanie ciekłym. Bizmut nie reaguje z tlenem i wodą w warunkach normalnych. Roztwarza się w stężonym kwasie azotowym. Bizmut ogrzany do temperatury topnienia, a następnie wolno oziębiany spontanicznie tworzy kryształy lejkowate; jeśli szybkość oziębiania jest niewielka, rozmiary kryształów mogą być bardzo duże.

Antymon

Pierwiastek chemiczny o symbolu( Sb). Występuje w czterech odmianach alotropowych: antymon żółty, srebrzystobiały antymon metaliczny, antymon czarny i antymon wybuchowy. Znany jest od starożytności. Antymon ma zastosowanie miedzy innymi w produkcji stopów drukarskich, stopów łożyskowych.

Kadm

Pierwiastek chemiczny o symbolu (Cd). Minerałem tego pierwiastka, bez znaczenia przemysłowego, jest np. grenokit (CdS) i monteponit(CdO), ale jest zwykle uzyskiwany jako produkt uboczny przy produkcji cynku. Stanowi 0,00005% masy skorupy ziemskiej. Kadm odkrył w 1817 niemiecki chemik Friedrich Strohmeyer, badając żółte zabarwienie niektórych próbek tlenku cynku, pochodzące od zanieczyszczeń żółtym tlenkiem kadm.

Ołów

Ołów

Pierwiastek chemiczny o symbolu (Pb). Należy do metali ciężkich jest gęstszy od większości popularnych materiałów. Miękki i kowalny ma też względnie niską temperaturę topienia. Świeżo cięty jest białawo-niebieski, na powietrzu matowieje do matowej szarości. Ma najwyższą liczbę atomową ze wszystkich stabilnych pierwiastków, kończy trzy szeregi rozpadu cięższych pierwiastków promieniotwórczych.

Cynk

Cynk (Zn) ma dobre właściwości plastyczne, małą wytrzymałość na rozciąganie i niską temperaturę topienia (418°C). Stosuje się go na przeciwkorozyjne powłoki ochronne głównie blach i drutów, a w budownictwie w postaci blach płaskich i falistych na pokrycia dachowe.
Kulki cynkowe jako anody służą do cynkowania elementów stalowych metodą galwaniczną.
Cynk znajduje swoje zastosowanie również jako składnik stopów odlewniczych takich jak stop łożyskowy: Sn81,3Sb12Cu6Zn0,6Ag0,1. Stopy te znalazły zastosowanie w przemyśle maszynowym na: korpusy, armaturę, gaźniki samochodowe, części maszyn drukarskich, klamki, obudowy itp.